Committees

General Chair

Matti Pietikäinen (Finland)

Program Chairs

Abdenour Hadid (Finland)

Rachid Jennane (France)

Program Co-Chairs

Xiaoyi Feng (China)

Yoichi Sato (Japan)

Invited Speaker Chairs

Arun Ross (USA)

Janne Heikkilä (Finland)

Tutorial Chairs

Fabio Roli (Italy)    

Joni Kämäräinen (Finland)

Special Session Chairs

William Puech (France)

Eric Granger (Canada)

Publication Chair

Miguel Bordallo (Finland)

Publicity Chair

Neslihan Bayramoglu (Finland)

Demo/Expo Chair

Paulo Lobato Correia (Portugal)

Web Chair

Aladine Chetouani (France)

 

Organizing Members

Jukka Komulainen (Finland)

Xiaopeng Hong (Finland)

Vili-Petteri Kellokumpu (Finland)

Jukka Holappa (Finland)

Zinelabidine Boulkenafet (Finland)

Elina Rossi (Finland)

Eija Pajunen (Finland)

Jukka Kontinen (Finland)

Hannu Rautio (Finland)

 

Steering Committee

    • Jenny Benois-Pineau, LaBRI, University of Bordeaux (France)
    • Hichem Maaref, IBISC, University of Evry Val d'Essonne (France)
    • Su Ruan, LITIS, University of Rouen (France)
    • William Puech, LIRMM, University of Montpelier II (France)
    • Khalifa Djemal (Chair), IBISC, University of Evry Val d'Essonne (France)

Technical Program Committee

Moulay Akhloufi Canada
Gholamreza Anbarjafari Estonia
Andre Anjos Switzerland
Laura Astola Netherlands
Nazre Batool Sweden
Jenny Benois-Pineau France
Maitine Bergounioux France
Stefano Berretti Italy
Imed Bouchrika Algeria
Abdelhani Boukrouche Algeria
Elhocine Boutellaa Algeria
Guillaume Bouyer France
Abdesselam Bouzerdoum Australia
Christoph Busch Norway
Jocelyn Chanussot France
Marc Chaumont France
Ke Chen Finland
Aladine Chetouani France
Stefania Colonnese Italy
Mohamed Daoudi France
Hamdi Dibeklioglu Netherlands
Frederic Dufaux France
Mohamed El Hassouni Morocco
Christophe Fiorio France
Tom Gedeon Australia
Daniele Giusto Italy
Marta Gomez-Barrero Germany
Michele Gouiffes France
Adel Hafiane France
Denis Hamad France
Bogdan Ionescu Romania
Alexandros Iosifidis Finland
Xiaoyue Jiang China
Zoran Kalafatic Croatia
Louahdi Khoudour France
Andrea Lantis Cyprus
Joakim Lindblad Sweden
Lin Ma Hong Kong
Malik Mallem France
Antoine Manzanera France
Gian Luca Marcialis Italy
Max Mignotte Canada
Nursabillilah Mohd Ali Malaysia
Kamal Nasrollahi Denmark
Takahiro Okabe Japan
Marius Pedersen Norway
William Puech France
Qiang Qiu USA
Hamed R.-Tavakoli Finland
Jean-Yves Ramel France
Christian Rathgeb Germany
Su Ruan France
Ali Salah Turkey
Pekka Sangi Finland
Tobias Scheidat Germany
Olivier Strauss France
Vitomir Struc Slovenia
Chuan Sun USA
Andreas Uhl Austria
Juan Vilaro Spain
Kai Wang France
Zhaoqiang Xia China
Jing-Hao Xue UK
Reyer Zwiggelaar UK

 

Additional Reviewers

Fakhr-Eddine Ababsa France
Maryam Abdollahyan UK
Adib Akl Lebanon
Beatriz Alacid Spain
Adelaide Albouy-Kissi France
Ahmad Ali Pakistan
Muhammad Ali Qureshi Saudi Arabia
Ahmad Almhdie France
MS Al-Rawi Portugal
Mustapha Aouache Algeria
Alireza Bab-hadiashar Australia
Buda Bajic Serbia
Fabien Baldacci France
Xianjie Bao China
Florian Baumann Germany
Pierre Beauseroy France
Salah Eddine Bekhouche France
Mebarka Belahcene Algeria
Ahmed Ben Jmaa Tunisia
Daniel Berjon Spain
Mauro Biagi Italy
Francesco Bianconi Italy
Isabelle Bloch France
Walter Blondel France
Pouya Bolourchi Turkey
Bogdan Boteanu Romania
Fouad Bousetouane USA
Karla Brkic Croatia
Dane Brown South Africa
Jean-Christophe Burie France
Canhui Cai China
Cindy Cappelle France
Marcandre Carbonneau Canada
Davide Cavagnino Italy
François Cayre France
Adrien Chan-Hon-Tong France
Jinhui Chen Japan
Wei-Jun Chen Germany
Eunjin Choi South Korea
Mihai Ciuc Romania
Nagul Cooharojananone Thailand
Didier Coquin France
Olivier Cros Sweden
Aleksandar Cvetkovic Serbia
Christian Daul France
Floris De Smedt Belgium
Jean-Yves Didier France
Jean-Philippe Domenger France
Patricio Domingues Portugal
Martina Eckert Spain
Taiamiti Edmunds France
Hassan Elhifnawy Egypte
Gabriel Falcao Portugal
Sergio Faria Portugal
Ruksar Fatima INDIA
Michael Gadermayr Germany
Bryan Gardiner Ireland
Aman Ghasemzadeh Turkey
Pablo Gil Spain
Florent Grelard France
Manuel Grand-Brochier France
Valentina Guerin de Tourville France
Ali Gunes Turkey
Zhenhua Guo China
David Gustafsson Sweden
Mohamed Habib UK
Christopher Haccius Germany
Abdenour Hacine-Gharbi Algeria
Zehira Haddad France
Kamel Hamrouni Tunisia
Ning Hao USA
Khaled Harrar Algeria
Riku Hietaniemi Finland
Hajar Hiyadi France
Jukka Holappa Finland
Minghui Hong China
MD Hossain Bangladesh
Tomislav Hrkac Croatia
Ramin Irani Danmark
Ruppin K India
Michael Kalbitz Germany
Habil Kalkan Turkey
Marcin Kopaczka Germany
Lauri Laaksonen Finland
Marthe Lagarrigue-Charbonnier France
Chaker Larabi France
No Le Philippe France
Sylvie Lelandais France
Lasse Lensu Finland
Xiangguo Li China
Haoliang Li China
Rajalida Lipikorn Thailand
Kai-Kuang Ma Singapore
Tomas Majtner Norway
Stephane Marchand-Maillet Switzerland
Lukas Mauch Germany
Jitender Maurya India
Hacini Meriem Algeria
Cyril Meurie France
Carsten Meyer Germany
Yue Ming China
Damin Mira Spain
Christophe Montagne France
Ileana Montoya Perez Finland
Aythmani Morales Spain
Janne Mustaniemi Finland
Rodrigo Nava Czech Republic
Mihai Neghina Romania
Catalina Neghina Romania
Uyen Nguyen Finland
Henri Nicolas France
Brahim Nini Algeria
Suma Noji Japan
Jean-Marc Ogier France
Gizem Ortaç Turkey
Adel Oulefki Algeria
Ezgi Can Ozan Finland
Rafael Pagés Spain
Isabel Patino Mejia Germany
Alexandre Perez France
Stefano Pergoloni Italy
Cristian Perra Italy
Anh Thu Phan Ho France
Alice Porebski France
Pauline Puteaux France
Steven Puttemans Belgium
Pejman Rasti Estonia
Rabia Rauf Pakistan
Christophe Sabourin France
Alireza Sadri Australia
Arindam Saha India
Ahmad R. Shahid Pakistan
Snehlata Shakya Sweden
Natasa Sladoje Sweden
Fabrizio Smeraldi UK
Giuseppe Spampinato USA
Agnieszka Stankiewicz Poland
Hüseyin Özen Turkey
Hedi Tabia France
Tetsuya Takiguchi Japan
Gert Tamberg Estonia
Thomas Tawiah Ghana
Ruwan Tennakoon Australia
Qi-Chong Tian France
Clesio Tozzi Brazil
Antoine Tran France
Felix Trusheim Germany
Israel Umeh UK
Antoine Vacavant France
Florian Vandecasteele Belgium
Steven Verstockt Belgium
Markus Vogelbacher Germany
Patrick Waibel Germany
Hariri Walid Algeria
Chunlai Wang Germany
Shiqi Wang Singapore
Georg Wimmer Austria
Ruijing Yang China
Juha Ylioinas Finland
Xin Yuan Spain
Asma Zitouni Algeria
Nabila Zrira Morocco