Committees

General Chair

    • Rachid Jennane (France)

Honouree Chairs

    • Hichem Maaref (France)
    • Sos Agaian (USA)

Program Chairs

    • William Puech (France)
    • Maïtine Bergounioux (France)
    • Christophe Léger (France)

Program Co-chairs

    • Hechmi Toumi (France)
    • Ke Chen (UK)

Invited Speakers & Tutorials Chairs

    • Antoine Manzanera (France)
    • Stéphane Marchand Maillet (Switzerland)

Special Sessions Chairs

    • Lucile Rossi (France)
    • Concetto Spampinato (Italy)

Publicity Chair

    • Aladine Chetouani (France)

Organization members

    • Yoann Gut (France)
    • Thomas Janvier (France)
    • Mohamed Hafri (France)
    • Fouad Boudjenouia (France)
    • Marija Mazor (France)
    • Masnsen Cherif (France)
    • Gaith Larguesh (France) 

Steering Committee

    • Jenny Benois-Pineau, LaBRI, University of Bordeaux (France)
    • Hichem Maaref, IBISC, University of Evry Val d'Essonne (France)
    • Su Ruan, LITIS, University of Rouen (France)
    • William Puech, LIRMM, University of Montpelier II (France)
    • Khalifa Djemal (Chair), IBISC, University of Evry Val d'Essonne (France)

 

Scientific Programm Committee

Fakhr-Eddine Ababsa (France)

Catherine Achard (France)

Mouloud Adel (France)

Moulay Akhloufi (Canada)

Faouzi Alaya Cheikh (Norway)

Adélaïde Albouy-Kissi (France)

Benjamin Albouy-Kissi (France)

AhmadAlmhdie (France)

Juan M. Banda (USA)

Pierre Beauseroy (France)

Azeddine Beghdadi (France)

Lofti Beji (France)

Amir Benzaoui (Algeria)

Maïtine Bergounioux (France)

Awad Bettamer (France)

Jacques Blanc-Talon (France)

Adrian Bors (United Kingdom)

Imed Bouchrika (Algeria)

Abdelhani Boukrouche (Algeria)

Abdesselam Bouzerdoum (Australia)

François Cabestaing (France)

Cindy Cappelle (France)

Davide Cavagnino (Italy)

Jocelyn Chanussot (France)

Christine Chappard (France)

Marc Chaumont (France)

Ke Chen (United Kingdom)

Aladine Chetouani (France)

Mohamed Deriche (Saudi Arabia)

Xavier Desquesnes (France)

Khalifa Djemal (France)

Séverine Dubuisson (France)

Frederic Dufaux (France)

Mohammed El Hassouni (Morocco)

Wael Elloumi (France)

Bruno Emile (France)

Ali Ganoun (Libya)

Abdenour Gharbi (Algeria)

Michèle Gouiffes (France)

Manuel Grand-Brochier (France)

Zehira Haddad (France)

Abdenour Hadid (Finland)

Adel Hafiane (France)

Denis Hamad (France)

Kamel Hamrouni (Tunisia)

Khaled Harrar (Algeria)

Lotfi Houam (Algeria)

Bogdan Ionescu (Romania)

Rachid Jennane (France)

Louahdi Khoudour (France)

Patrick Lambert (France)

Chaker Larabi (France)

Christophe Léger (France)

Malik Mallem (France)

Antoine Manzanera (France)

Stephane Marchand Maillet (Switzerland)

Jean Meunier (France)

Cyril Meurie (France)

Philippe Montesinos (France)

Frédéric Morain-Nicolier (France)

Jean-Marie Moureaux (France)

Phi Bang Nguyen (France)

Giap Nguyen (France)

Thanh Phuong Nguyen (France)

Samir Otmane (France)

Marius Pedersen (Norway)

David Picard (France)

William Puech (France)

Mohammad Ali Qureshi (Saudi Arabia)

Jean-Yves Ramel (France)

Philippe Ravier (France)

Taha Ridene (France)

Lucile Rossi (France)

Oliver Rozenbaum (France)

Su Ruan (France)

Christophe Sabourin (France)

Abderrahmane Smimite (France)

Concetto Spampinato (Italy)

Olivier Strauss (France)

Hedi Tabia (France)

Alain Tremeau (France)

Sylvie Treuillet (France)

Sotirios Tsaftaris (Greece)

Antoine Vacavant (France)

Jing-Hao Xue (United Kingdom)